Miközben az álláshirdetések között keresgélünk, szembe jöhetnek olyan kulcsszavak, mint “szellemi munka”, “fizikai munka”, “könnyű fizikai munka”. Mit értünk ezek alatt? Mire számíthatunk, ha valamelyikre jelentkezünk?
A munkát két nagy csoportra oszthatjuk: szellemi és fizikai munka. A szellemi munka olyan feladatokat tartalmaz, amikhez szellemi, idegi, értelmi tevékenységet kell folytatni, pl.: asszisztensi állás. A fizikai munka csoportja további három csoportra osztható: nehéz, közepes és könnyű fizikai munka.
Ezen csoportok besorolása (hogy melyik munka milyennek számít), pusztán matematikai szempontból jön létre: a műszak során felhasznált izomenergia mértéke alapján kerülnek be az adott kategóriákba a munkák.
Egy könnyű fizikai munka során egy műszak elvégzéséhez 5200 KJ energia szükséges. Ez azt jelenti, hogy a munkavállalónak a feladatai elvégzéséhez mozognia, járkálnia kell, de van leülési lehetőség. A maximális emelési súly 5-10 kg közé esik. A munka általában beltéren, szobahőmérsékleten zajlik. Ilyen állás pl.: a csomagolás, szendvics előkészítő, takarító, futár.
A másik két csoportról is pár szót ejtsünk: A közepes fizikai munka során a dolgozónak 6-8 órát állva kell töltenie, de nem emelhet 20 kg-nál többet. A hőmérséklet 5 fokkal eltérhet a szobahőmérséklettől, pl.: árufeltöltés. A nehéz fizikai munkáról pedig akkor beszélünk, amikor a munkavállalónak az egész munkaideje alatt járkálni, emelni kell.
A meghatározott súlyérték 30-35 kg közé esik, a munkavégzés pedig szélsőséges hőmérsékleten történik, akár 30 fok feletti vagy 10 fok alatti is lehet. Ezt a munkatípust leginkább férfiaknak ajánlják és általában építőipari munkákat értünk alatta.